Proč používat přírodní deodoranty?

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Jak fungují a z čeho se vyrábí? A proč raději volit přírodní alternativy?

Antiperspiranty vs. deodoranty

Deodoranty neutralizují tělesný pach, který vzniká bakteriálním rozkladem potu. Ať už jsou přírodního nebo “chemického” původu, míru potu nijak neovlivňují a pouze zabraňují zápach (a svou vůní ho přebíjí). 

Antiperspiranty jsou podskupinou deodorantů. Kromě vonné složky obsahují navíc látky, které zmírňují a zabraňují samotnému pocení. U většiny antiperspirantů jde o kontroverzní hliník, který blokuje vývody potních žláz a snižují tak množství potu, které se dostane na povrch pokožky. 

bloom-blossom-flora-1638395

Proč se vlastně potíme?

Pocení v prvé řadě reguluje naši tělesnou teplotu - chrání naše tělo před přehřátím během horkých letních dnů i při náročné fyzické aktivitě. Pokud je regulace narušená a tělo se dostatečně nepotí, může se objevit točení hlavy, pocit na omdlení a kožní vyrážky. 

Zvýšené pocení se může také objevit během nemoci, kdy tělo spaluje větší množství energie “bojem” proti bacilům. Stejně tak se zvyšuje i při náročných, stresujících situacích nebo při intenzivních emočních prožitcích. 

Kromě toto pocení také...

  • … pomáhá odvádět toxické látky z těla
  • … otevírá póry, uvolňuje nahromaděné nečistoty a zabraňuje tak vzniku vyrážek a akné (proto tyto problémy zhoršují například těžké make-upy, pod kterými kůže nemůže volně dýchat) 
  • … udržuje zdraví pokožky i vlasů (otevřením pórů napomáhá také uvolnit ucpané vlasové folikuly a poskytuje prostor pro růst vlasů)
  • … snižuje riziko ledvinových kamenů (odvádí přebytečnou sůl a vápník z těla)

Nebezpečné ingredience v deodorantech/antiperspirantech

Hliník

Jestli hliník skutečně škodí zdraví, nebo se jím straší zbytečně, není zcela jasné. V oblasti totiž není dostatek provedených studií a tak zatím některé před používáním hliníku varují, jiné negativní účinky vyvrací. Co z toho ale vyplýtá je, že bychom při nejmenším měli být opatrní. 

Podle některých vědců totiž zvýšený příjem hliníku (ať už právě z kosmetiky, nebo z potravy a vody) může z dlouhodobého hlediska zvyšovat riziko mnoha závažných onemocnění.

Nejčastěji se tyto obavy objevují v souvislosti s rakovinou prsu u žen. Vzhledem k tomu, že se antiperspiranty aplikují do podpaží, v blízkosti prsou, mohou být absorbovány kůží a způsobovat nežádoucí hormonální změny. Ovlivňují především ženský hormon estrogen, který se v tomto případě podílí na růstu rakovinných buněk.

Parabeny

Další problematickou složkou deodorantů a antiperspirantů jsou parabeny. Ty fungují jako konzervační látky a zabraňují množení bakterií v kosmetice. Vyrábí se z ropy a jsou tak velmi levné a praktické pro mnoho výrobců. 

Na druhou stranu ale existují obavy o bezpečnost jejich používání. Přestože stejně jako u hliníku, tyto účinky nebyly zatím prokázány, spekuluje se o možné spojitosti s rakovinou, narušením hormonální aktivity toxicitou pro imunitní systém. U lidí s citlivou pokožkou navíc často vyvolávají nepříjemné alergické reakce. 

Triclosan

Triclosan je syntetická látka, která se využívá především pro své antimikrobiální účinky. Původně se využíval jako herbicid, ale dnes ho najdeme i jako běžnou součást kosmetiky. Používá se především v antibakteriálních mýdlech, zubních pastách, čističích do domácnosti i jako složka sportovního oblečení. 

Triclosan nič přirozenou mikroflóru kůže, zhoršuje alergie a sám spouští alergické reakce. Narušuje endokrinní systém a hormonální rovnováhu. Může tak zvyšovat riziko neplodnosti, problémy se štítnou žlázou i přibírání na váze. Testy na bakteriích navíc ukázaly, že triclosan v lidském těle způsobuje vyšší rezistenci organismu na antibiotika - a léčba se tak stává neúčinná.

Jak fungují přírodní deodoranty?

biorythme

 

BIORYTHME deodorant Citronová meduňka 

Základ deodorantu tvoří kakaové máslo, doplněné přírodní éterické oleje - v tomto případě olej z meduňky a citronely. Deodorant nepotlačuje pocení, ale přesto spolehlivě zabraňuje zápachu. Aktivními složkami jsou tu Triethyl Citrate (rostlinný ester kyseliny citronové) a Zinc Ricinoleate (zinková sůl ricinového oleje). 

 

 

dulcia-deosDULCIA NATURAL Krémový deodorant

U krémového deodorantu Dulcia proti pachu bojuje jedlá soda - běžná kuchyňská ingredience, která účinně neutralizují zápach a vstřebává do sebe nadbytečný pot. Bio kokosový olej a kakaové máslo dodávají deodorantu krémovou konzistenci, oxid zinku zklidňuje podráždění kůže (např. po holení) a pocit svěžesti doplňují vybrané esenciální oleje.

Dlouhodobým používáním se efekt deodorantu zvyšuje a pot se postupně ředí na jemnější nepáchnoucí tekutinu.

nobilis-salvej

 

Deodoranty Nobilis Tilia

Přírodní deodoranty od Nobilis Tilia obsahují, stejně jako deodorant Biorythme, Zinc Ricinoleate, doplněný směsí éterických olejů, fixovaných na speciálním škrobu. Díky tomu dochází k pozvolnému uvolňování vůně v závislosti na teplotě. Čím více se potíte, tím více účinných látek se uvolní. Deodorant má mírný antiperspirační účinek, ale nebrání přirozeným funkcím pokožky.