Přírodní úleva od alergie

Patříte mezi ty, kteří se rozkvetlým jarem nekochají, ale jen z něj kýchají? Vyzrajte na sezónní alergie s aromaterapií a užijte si barevnou přírodu se vším všudy.

Proč alergie vzniká?

Alergie nastává ve chvíli, kdy náš imunitní systém určitou látku (pyl, prach, plíseň, zvířecí chlupy, včelí žihadlo, konkrétní potraviny a léky) mylně identifikuje jako nebezpečnou. Z látky se tak stává alergen, který stimuluje buňky imunitního systému. Ty začnou produkovat látky jako je histamin, vyvolávající symptomy alergie. Projevovat se mohou u každého jinak. Od senné rýmy, přes slzení a otok očí až po narušení trávicího traktu nebo ekzém a kopřivku.  

Sezónními alergiemi u nás trpí okolo patnácti procent populace. Objevují se nejen na jaře, ale i v pozdním létě, na podzim a dokonce i v posledních zimních měsících. V každém období totiž kvetou jiné druhy rostlin, na které si můžeme mít citliví.

hummel-3609080_1920

Alergie se obvykle objevují už v dětství - není ale výjimkou, ani když se projeví teprve v dospělosti. To se může stát například:

  • když člověk náhle vystaven alergenu, se kterým nebyl dostatečně v kontaktu jako dítě
  • když je vystaven alergenu v době, kdy je jeho imunitní systém oslabený (během nemoci nebo těhotenství)
  • když si pořídí domácího mazlíčka
  • když se přestěhuje do oblasti s jinými stromy, rostlinami, trávou

Rizikových faktorů pro rozvoj alergií je několik. Svou roli tu hraje genetika, dlouhodobý pobyt v oblasti se znečištěným ovzduším i stav naší psychiky. 

Alergie z pohledu psychosomatiky

Odborníci zastávají názor, že 70 % nemocí pochází z naší psychiky. Z pohledu psychosomatiky alergie  vzniká potlačením agrese, zlosti vůči něčemu v našem okolí.

Když nás někdo nebo něco rozčiluje, rádi říkáme, že jsme na něj alergičtí. Alergie se tak podle psychosomatiky může rozvinout z naší zlosti vůči práci, nefunkčním vztahům, starostem, které nám přerůstají přes hlavu… V dětství může vznikat, když je dítě vystaveno úzkosti a strachu v neharmonickém prostředí plném hádek. Podvědomě se snaží pozornost rodičů přetáhnout jinam, aby hádky utichly - a tak vzniká alergie. 

Aromaterapie v léčbě alergie

Pro zmírnění projevů alergie mohou být velmi účinné esenciální oleje. Správnou volbou je třeba:

Levandule potlačuje vylučování histaminu a zmírňuje tak alergické reakce. Je vhodná zejména na kožní alergie, zmírňuje podráždění, pomáhá redukovat zánětlivé reakce a urychluje hojení kůže. Má také zklidňující účinky na psychiku a pomáhá zlepšovat kvalitu spánku, čím posiluje celý imunitní systém.

Máta, eukalyptus, tymián pomáhají uvolňovat ucpané dýchací cesty, mají ochlazující efekt a přináší okamžitou úlevu od ucpaného nosu.

Pačuli, neroli, heřmánek a levandule snižují produkci stresových hormonů a snižují tak náchylnost k alergiím.

 

Jak olejíčky používat:

  • Nakapejte pár kapek do aroma difuzéru
  • Pokud nemáte difuzér, nalijte do misky trochu horké vody a přidejte pár kapek olejíčku
  • Smíchejte olejíček s trochou základového oleje (mandlový olej, kokosový olej, bambucké máslo…) a vmasírujte na oblast spánků, za uši, za krk nebo na hrudník

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení