Jóga v každodenním životě

Jógu zdaleka netvoří jen jógové pozice a fyzické cvičení. Jde o ucelený systém a životní filozofii, která vede ke spokojenému životu. Jsou v něm zahrnuté etická pravidla, rady pro osobní rozvoj a harmonické vztahy, ale i principy šetrného chování k přírodě. Jaké jsou tedy základní prvky jógové filozofie a jak je můžete zařadit do každodenního života?

Královská cesta jógy

Koncept jógové filozofie, na které se staví dodnes, vytvořil Patanžali - autor přelomového díla “Jógasútra” (které by nemělo chybět v knihovničce žádného jogína) a člověk, který je považovaný za zakladatele jógy. Dílo jógasútra pochází z roku 200-150 př.n.l. a pojmenovává 8 větví jógy. I když se někde mylně uvádí jako “8 kroků”, nejde o 8 fází, kterými je třeba procházet postupně. Jsou vždy ve spojení a společně se prolínají.

8 větví tvoří:

 1. Yama = co by se nemělo dělat, soubor sociálních etických pravidel a doporučení pro běžný život 
 2. Nyama = co by se mělo dělat, soubor pravidel, týkajících se osobního a duchovního rozvoje 
 3. Asana = fyzická část jógy, kterou tvoří jednotlivé pozice (ásany)
 4. Pranayama = práce s životní energií skrz dechové techniky
 5. Pratyahara = snaha obrátit pozornost z vnějšího světa dovnitř sebe sama
 6. Dharana = koncentrace, kontrola nad myšlenkami
 7. Dhyana = meditace, stav vědomého pozorování bez jakékoliv kritiky a hodnocení
 8. Samadhi = jednota, osvícení

oksana-taran-xB4ExGcUai0-unsplash

Yama

Yama je tvořena 5 doporučeními, čemu bychom se měli v životě vyhnout.

Ahimsa = nenásilí

Ahimsa se vztahuje na různé oblasti našeho života a vztahuje se k násilí na druhých a násilí na nás samotných. Zahrnuje fyzické násilí, ale taky myšlenkové nebo slovní. S principem ahimsa souvisí např. vegetariánství (nenásilí na zvířatech), šetrné chování k přírodě, empatický přístup k dalším lidem a k sobě samým. 

Řídit se morálním pravidlem ahimsa, znamená nikomu a ničemu (včetně sebe) nezpůsobovat bolest, zranění a utrpení.

Satya = pravdivost

Satya znamená nelhat druhým ani sami sobě. Být k druhým i k sobě otevření, nic si nenalhávat a nežít ve falešných iluzích. Satya také souvisí s naší schopností upřímně a svobodně vyjadřovat naše myšlenky, emoce a názory. 

Asetya = neokrádání

Okrádání má z pohledu jógové filozofie mnoho podob. Kromě fyzického okrádání ostatních lidí o hmotný majetek, okrádání probíhá i na myšlenkové úrovni. Okrádáme ostatní, když jim nedovolujeme být naplno sami sebou, když jim bereme možnost se rozhodnout podle sebe nebo když je zrazujeme od jejich snů. Podobně okrádáme i sami sebe i svět okolo nás, když neprojevujeme svůj plný potenciál, necháváme si pro sebe své názory, nápady a dary.

Asteya má také spojitost s udržitelným životním stylem a ekologickým smýšlením. V opačném případě totiž okrádáme budoucí generace o možnost dýchat čistý vzduch, užít si den na pláži bez plastů apod.

Brahmacharya

Slovo brahmacharya se skládá ze dvou částí - BRAHMA (bůh, vyšší vědomí, jednota..) a CARYA (cesta). Ve volném překladu tak brahmacharya znamená "Jít cestou, která vede k bohu" - často se ale překládá jednoduše jako "celibát" nebo "cudnost".

V praxi můžeme brahmacharyu chápat jako vědomé používání (nejen sexuální) energie, odolávání svým nezdravým tužbám a vědomé chování, namísto dělání impulzivních kroků.

Aparigraha

Poslední yamou je Aparigraha, v překladu nehromadění, nechamtivost nebo nelpění. Její podstatou je uvolnit sevření, kterým držíme všechno v našem životě. Žít v souladu s tímto pravidlem znamená nehromadit zbytečné věci, ale také pustit tlak na výsledky, lpění na nefunkčních vztazích, očekáváních i našich vlastních omezujících přesvědčeních. 

conscious-design-Hn4wYHOaeIc-unsplash

Nyama

Druhou větví jogínské stezky je NYAMA - soubor zásad pro osobní růst, který zahrnuje 5 bodů.

Saucha = čistota

Saucha se týká fyzické hygieny, “čistého” (zdravého) jídla, udržování čistoty okolo nás i uvnitř nás. Největší nepořádek totiž nezřídka bývá v našich hlavách. Saucha učí vyhradit si prostor na úklid svých myšlenek, zbavit svou mysl tíživých myšlenek, vnitřní kritiky, pomluv a negativity.

Santosha = spokojenost

Santosha znamená spokojenost a přijetí toho, co právě máme. Znamená být vděčný a spokojený se svým současným stavem, zbavit se přehnaných očekávání a přijímat život takový, jaký je.

Tapas = sebedisciplína

Tapas v překladu znamená oheň. Oheň, který pálí a čistí vše, co nás drží zpátky. Smyslem tapas je vytvořit si řád a disciplínu ve svém každodenním životě, aby náš život měl směr.

Svadhyaya = učení

V tradičním pojetí svadhyaya označuje čtení a studium duchovních textů a studium sebe samých = sebepoznání. Společně nám pomáhá poznat hlubší podstatu, pochopit náš vnitřní svět i vnější svět okolo nás. 

Ishwara pranidhana = oddanost

Ishvara pranidhana označuje úplnou oddanost a důvěru v boha, vesmír, vyšší moc - ať už to nazýváme jakkoliv. V rámci fyzické praxe jógy Ishwara pranidhana znamená odevzdání (uvolnění) v jednotlivých pozicích a v každodenním životě souvisí také s odevzdáním lpění a důvěrou, že naše činy přinesou to, co přinést mají.

 

joga-nobilis

Voňavá sada pro prohloubení jógové praxe

Nová kolekce Nobilis Tilia je vytvořena konkrétně pro podpoření jógové praxe. Pro dokonale zklidnění a uvolnění při cvičení ásan, pro lepší soustředěnost a klidnější mysl při meditaci i pro okořenění praxe dechových cvičení (pranayamy)

Tělový sprej Jóga balanc 

 • sjednocuje naše vnitřní protiklady
 • vytváří harmonii uvnitř i okolo nás
 • dodává pocit stability i hravosti nejen na podložce, ale i v každodenním životě

Směs éterických olejů Jóga balanc 

 • navozuje správnou atmosféru při jógové praxi
 • posiluje spojení se sebou samými, s našim tělem i duší
 • pomáhá najít rovnováhu mezi hmotným a duchovním světem
 • zbavuje stresu a dodává sebedůvěru

Osobní aroma oleje

 • obsahují směsi esenciálních olejů, namíchané pro podpoření konkrétních oblastí v našem životě
 • navrací z hlavy zpátky do přítomného okamžiku
 • rozvíjí bezpodmínečnou (sebe)lásku
 • podporují otevřenost přináší novou inspiraci
 • dodávají oporu při vyčerpání, přepracovanosti a přecitlivělosti

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení