Zbavte se jizev po akné přírodní cestou

Akné postihuje více než 80 % všech dospívajících. Objevit se může ale i ve vyšším věku a dospělých, kteří trpící akné, stále přibývá. Kromě nepříjemných pupínků s sebou ale nemoc přináší i dlouhodobé následky - jizvy. Ty viditelné i ty, které si neseme jen ve své hlavě.

Proč a jak vzniká akné?

Akné je způsobeno ucpáváním kožních pórů odumřelými buňkami, bakteriemi nebo nadprodukcí kožního mazu. Významnou roli při jeho vzniku hrají hormonální změny, které mají vliv právě na produkci kožního mazu. Proto se s akné setkává většina lidí během puberty, kdy dochází k výrazným hormonálním výkyvům. 

Rizikovým faktorem jsou také genetické predispozice a některé léky, jako je hormonální antikoncepce nebo kortikosteroidy. Problém může zhoršovat také nevhodná strava a (tak jako v podstatě u všech nemocí) nadmíra stresu.

2567514

Zdroj fotky: www.freepik.com

Jizvy jako následek akné

Druhy jizev:

  • Atrofické jizvy (tzv. “Ice pick” jizvy) vytváří důlky v kůži a vznikají zničením kolagenu po cystickém akné nebo například po neštovicích. 
  • Hypertrofické jizvy - vznikají naopak díky nadprodukci kolagenu. V místě zaníceného pupínku se vytváří nová tkáň s odlišnou strukturou a vyvyšuje se nad okolní kůži. 
  • Keloidní jizvy - tzv. keloidy jsou hypertrofické jizvy, které se rozšiřují do dalších oblastí kůže, než kde bylo původní zranění nebo zánět. Keloidní jizvy vznikají kromě akné také při popáleninách. 

Jak na jizvy přírodní cestou

Kokosový olej

Obsažené mastné kyseliny v kokosovém oleji pomáhají udržovat pleť hydratovanou a hebkou na dotek. Kokosový olej pleť chrání před infekcí, má antioxidační účinky a napomáhá produkci kolagenu, který je nezbytný pro pružnou a odolnou pokožku.

jizvy

Aloe Vera

Pro své blahodárné účinky na pleť má Aloe Vera nezastupitelné místo v přírodní medicíně. Zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, látek, které jsou zodpovědné za regeneraci zjizvené tkáně. Usnadňuje růst nových tkání, urychluje hojení a kůži do hloubky hydratuje. 

Tip: Nobilis Tilia bylinný extra z Aloe Vera

Bambucké máslo 

Bambucké máslo je bohaté na vitamín F a další esenciální mastné kyseliny, které zmírňují záněty a udržují pleť dostatečně hydratovanou. Díky tomu se zanícená místa rychleji léčí a případné jizvičky nejsou tolik výrazné. Bambucké máslo obsahuje také vitamín E, důležitý antioxidant, který chrání pleť před volnými radikály a předčasným stárnutím. Celým svým složením je tak bambucké máslo skvělým pomocníkem pro regeneraci kůže a rychlejší hojení všemožných kožních problémů. 

Tip:  BIO bambucké máslo s levandulí

Rakytníkový olej

Olej z rakytníku je výborným pomocníkem pro regeneraci pokožky a podporu růstu nových kožních buněk. Je bohatý na vitamíny A, B, C, D a E, působí protizánětlivě a má antioxidační účinky. Pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, zvyšuje pružnost pokožky a omezuje tvorbu jizev i známek stárnutí

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná funguje v kosmetice jako jemný peeling, který odstraňuje odumřelé kožní buňky. Oproti klasickému peelingu je pro pleť šetrnější a nezpůsobuje podráždění. Pomáhá zjemňovat povrch pokožky, redukuje výskyt jizev a vyhlazuje nerovná místa. Vhodná je také pro zralou pleť se sklonem k vráskám. 

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je přírodní kyselina, která se získává z kůry vrby a břízy. Proniká do pórů pokožky, pomáhá odstraňovat nahromaděné bakterie, nečistoty a rozpouští odumřelé kožní buňky. Kromě zjemnění jizviček pomáhá předcházet i tvorbě akné, zmírňuje otoky a zarudnutí. 

Retinol

Retinol je čistou formou vitamínu A. Kosmetika s retinolem je známá především díky své schopnosti vyhlazovat vrásky, ale stejně skvěle funguje i na pleť po akné. Vyhlazuje jizvy, sjednocuje tón pleti, zlepšuje její texturu a pomáhá zbavovat hrubých míst na pokožce. Léčbu retinolem je potřeba zahájit pomalu a postupně se propracovat k produktům s vyšší koncentrací obsažené látky. 

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová urychluje hojení kůže, má antibakteriální vlastnosti a snižuje tak riziko infekce kůže. Její důležitou vlastností je také schopnost zadržovat vlhkost uvnitř kůže, takže pleť neztrácí potřebnou hydrataci. Kyselina hyaluronová tak pomáhá pleť udržovat hebkou, vyhlazenou a zářivou.