Vitamín C a jeho role v péči o pleť

Kdykoliv na nás padá chřipka či nachlazení, jsme zvyklí sáhnout po vitamínu C. Všichni ho totiž známe především kvůli jeho účinkům na podporu imunity. Vitamín C má ale mnoho dalších důležitých funkcí pro náš organismus a je nezbytný i pro krásu naší pleti.

Od chřipky až po rakovinu

Vitamín C, známý také jako kyselina askorbová, je ve vodě rozpustný vitamín. Kromě toho, že předchází komplikacím při chřipce a nachlazení, působí preventivně také proti nemocem srdce, zlepšuje vstřebávání železa, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, ochraňuje kosti, cévy i kůži. 

Podle některých studií dokonce zvýšená dávka vitamínu C může snižovat i riziko některých nádorových onemocnění. 

Při nedostatku vitamínu C dochází k narušení stavby kostí, deformaci kloubů, větší náchylnosti k infekcím, únavě a žaludečním problémům. Jeho extrémní nedostatek (avitaminóza) v organismu vede ke vzniku nemoci kurděje, která se projevuje chudokrevností, otokem kloubů a křehkostí kostí.

1574443920

Vitamín C a pleť

Vitamín C hraje velkou roli i ve výživš a ochraně kůže. Napomáhá produkci bílých krvinek, lymfocytů a fagocytů, které chrání organismus proti infekcím, způsobených viry a bakteriemi. Velmi důležitou funkcí vitamínu C je také podpora tvorby kolagenu. Ten je hlavní složkou pojivových tkání našeho těla. S přibývajícím věkem se produkce kolagenu snižuje a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné právě na kůži. Pokožka díky tomu ztrácí svou pružnost, je ochablá a zvyšuje se výskyt vrásek. 

V neposlední řadě má vitamín C také antioxidační účinky, které zmírňují poškození kůže z UV záření. Společně s jeho rolí v syntéze kolagenu tak pomáhají bojovat proti předčasnému stárnutí pokožky. 

Zdroje ve stravě

Většina zvířat si vitamín C dokáže v organismu přirozeně vytvořit - lidské tělo ale bohužel tuto schopnost nemá. Tuto důležitou živinu tak musíme získávat ze stravy. Mezi skvělé zdroje vitamínu C patří například:

  • Acerola
  • Šípek
  • Černý rybíz
  • Rakytník
  • Růžičková kapusta 
  • Kysané zelí
  • Brambory (vařené ve slupce)

Dávku můžete navýšit také doplňky potravy, jako Vitamin C 800 Komplex od značky PRAVÁJÁ. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení