Přirozená ochrana pleti (a jak ji podpořit)

Trápí vás táhlé kožní problémy, kterých se nemůže zbavit? Přijde vám, že vaše pleť není v rovnováze? Za vším může stát narušená přirozená bariéra. Jak k jejímu oslabení dochází a jak ji vrátit zpátky do zdravého stavu?

Stratum corneum - přirozená ochrana naší pokožky

Kožní bariéru si můžeme představit jako zeď z cihel. Cihly v tomto případě představují kožní buňky, které jako malta spojuje mezibuněčná hmota, tvořená z lipidů. Ochranná kožní bariéra (odborně stratum corneum, jinak nazývaná také jako kožní plášť nebo kožní film) má celou řadu důležitých úkolů:

  • Poskytuje pokožce ochranu před negativními vlivy vnějšího prostředí
  • Zabraňuje ztrátě hydratace (zadržuje vlhkost v kůži)
  • Udržuje pokožku měkkou a pevnou zároveň

Jakmile je kožní bariéra narušená, s celým zdravím kůže to jde z kopce. Při poškození této nejsvrchnější vrstvy pokožky mizí pevné uspořádání mezi buňkami a kůže se tak stává citlivější a náchylnější vůči všem negativním vnějším vlivům. Ať už jde o UV paprsky ze slunečního záření, bakterie a mikroby, alergeny nebo toxické látky z ovzduší či chemických přípravků.

Navenek se tak může oslabení ochranné bariéry projevovat jako...

  • Přecitlivělost, zarudlost, snadné podráždění
  • Ztráta hydratace
  • Vysušená pokožka se šupinkami 
  • Zhoršení akné, ekzémů, vznik zánětů a vyrážek

ricardo-resende-4eqOc39NCRQ-unsplash

 

Jak se ale tohle všechno stane?

Pevnost ochranné vrstvy pokožky je ovlivněná genetikou a přirozeně se ztenčuje s přibývajícím věkem. To ale neznamená, že na její zdraví nemáme žádný vliv. Správná kosmetická péče i náš životní styl mohou její stav výrazně zhoršit nebo naopak podpořit. Na co se tedy zaměřit?

Nadměrné čištění

Pečlivé čištění pleti je základním předpokladem pro její zdraví. Dráždivé chemické látky v odličovačích, příliš časté čištění i nesprávná technika (“dření” kůže žínkou nebo ručníkem) ale mohou narušovat přirozenou lipidovou vrstvu kůže. Namísto toho, abyste tak z pleti nečistoty odstranili, jen zvyšujete riziko, že budou pronikat narušenou ochrannou vrstvou hlouběji a způsobovat hromady problémů.

Příliš častý peeling

Pravidelný peeling efektivně pomáhá obnově pokožky, předchází tomu, aby byla pleť mdlá, zašedlá, zabraňuje ucpávání pórů i předčasnému stárnutí. Všeho moc ale škodí. Příliš častý peeling může kromě odstranění odumřelých buněk narušovat svrchní ochrannou vrstvu pokožky, a vést tak k opačnému efektu, než jaký si přejeme.

Psychická nepohoda

Kůže často odráží problémy, které se dějí uvnitř našeho těla - včetně našeho psychického rozpoložení. Vysoká míra stresuje narušuje proces obnovy pokožky a s tím i regeneraci ochranné kožní bariéry.

Environmentální vlivy

Podpora správné funkce kožní bariéry je aktuálním tématem zejména v současném období. Zimní (suchý) vzduch způsobuje, že pokožka snadněji ztrácí vláhu a potřebuje pomoct s “uzamknutím” hydratace v kůži. 

Společně s topením v uzavřených prostorách (které opět způsobuje vysušování vzduchu) a příliš teplými sprchami tak pokožka bývá vysušená, nepříjemně napjatá, zarudlá a podrážděná. 

gianandrea-villa-_anvxkOVh7k-unsplash

Jak podpořit přirozenou ochranu pleti?

1. Buďte na svou pleť hodní

Nepřehánějte to s čištěním a peelingem, nepoužívejte kosmetiku, která pleť dráždí a nadměrně vysušuje. Při čištění dejte přednost šetrným olejovým odličovačům a čisticím vodám bez alkoholu. Peeling používejte pouze jednou týdně a volte takový, který sám o sobě pleť zbytečně nedráždí. Vyzkoušejte třeba pleťový peeling Samet s bambuckým máslem a hnědou rýží nebo omlazující masku a peeling 2v1 s vitamínem C.

2. Používejte hutnější krémy

Hlavním problémem, proč je pleť na podzim a v zimě často podrážděná a vysušená, jsou nízké teploty a nízká vlhkost vzduchu. Při kosmetický péči se proto zaměřte na produkty, které zabrání ztrátě (vypařování) hydratace z pokožky, a které na pleti vytvořit extra ochranný film. Kosmetiku s vysokým obsahem vody tak nahraďte hutnějšími, těžšími krémy a oleji. V pokožce uzamknou hydrataci na delší dobu a poskytnou jí zároveň ochranu před nepříznivým počasím. Dejte šanci třeba bambuckému máslu, kosmetice s včelím voskem nebo arganovým olejem  

3. Omezte horké sprchy

Příliš vysoká teplota vody pleť vysušuje a činí ji citlivější vůči nepříznivým vlivům okolí. I když všichni dlouhé teplé sprchy v (pod)zimním čase milujeme, s ohledem na svou pleť to s teplotou nepřehánějte a samotný čas sprchování a koupání co nejvíc zkraťte.

4. Podpořte vlhkost vzduchu

Do pokoje si pořiďte kvalitní zvlhčovač vzduchu, který bude v místnosti udržovat optimální vlhkost a nebude ji tak “krást” ani vaší pokožce.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení