Poopalovací péče: Jak se rychle zbavit spálení kůže?

Léto je zdrojem obrovské spousty zážitků. Některé ale nebývají tak příjemné, jak bychom si přáli. Jak si užít slunečných letních dní u vody i ve městě a nevrátit s domů se zarudlou, bolavou pokožkou z nadmíry slunečních paprsků? A když už ke spálení dojde, jak kůži co rychleji ulevit?

arturo-rivera-9J2yHuHK7Ac-unsplash

Jak se kůže opaluje a spaluje

Ať už je řeč o spálení, stárnutí kůže nebo zvýšeném riziku rakoviny kůže, mohou za ně UV paprsky. Ty se dělí na UVA, UVB a UVC, přičemž třetí typ absorbuje atmosféra a nedopadá tak na zemský povrch.

UVA: imunita, vrásky a rakovina kůže

95 % ultrafialového záření tvoří UVA paprsky. Jsou přítomné během celého roku, nehledě na počasí. Působí tak i v zimě, i když je zataženo, a dokonce je nezastaví ani sklo. UVA paprsky nezpůsobují spálení a zarudnutí pokožky, takže jsou jejich negativní účinky často přehlíženy. 

UVA záření způsobuje v těle tvorbu volných radikálů, které napadají buňky organismu, urychlují proces stárnutí a podílí se na řadě chronických onemocnění. Mimo jiné:

 • způsobují vznik pigmentových skvrn
 • prohlubují vrásky a podporuje jejich tvorbu
 • zbavují kůži elasticity a pevnosti
 • zvyšují riziko rakoviny kůže
 • zvyšují riziko neurodegenerativních onemocnění (např. Alzheimerova choroba)
 • narušují imunitní systém
 • mohou způsobovat chronické záněty v těle

UVB: opálení a spálení

UVB paprsky tvoří 5 % ze záření, které dopadá na zemský povrch. Jsou to právě tyto paprsky, které způsobují žádoucí změnu odstínu pleti - ale taky nepříjemné spálení a zarudnutí kůže. 

UVB paprsky v kůži stimulují melanocyty - buňky, které produkují přirozené barvivo melanin. Ten ovlivňuje barvu kůže a současně ji chrání před spálením. Jde tak o přirozenou obranu těla proti škodlivému záření a do jisté míry je každé opálení známkou poškození kůže

Při delším opalování (zejména bez použití ochranného krému) dochází ke spálení svrchní vrstvy kůže, což může být velmi nepříjemná a bolestivá záležitost. 

Jak spálení předejít

 • Základem prevence spálení je použití kvalitního opalovacího krému s dostatečným UV filtrem. Ideálně volte krém s SPF 30 a více a bez obsahu chemických filtrů a nanočástic.   
 • S krémem nezapomínejte na ramena, krk, výstřih, obličej a uši - části kůže, které se velmi snadno spálí.
 • Přes poledne se raději schovejte do stínu a neopalujte se, když jsou sluneční paprsky nejintenzivnější.
 • Noste pokrývku hlavy, abyste předešli bolavému spálení čela i nechtěnému úžehu.

matheus-vinicius-EFNJ6f_vzwU-unsplash (1)

Jak spálené pokožce rychle ulevit?

Když už ke spálení dojde, je třeba pokožku zchladit a podpořit její regeneraci. Tak, abyste se zbavili nepříjemného pálení a svědění, a kůže se co nejdřív vrátila do původního stavu.

Pokud se při spálení objeví puchýřky, jde o signál, že došlo k výraznějšímu poškození kůže. Puchýřky se nikdy nesnažte praskat - jsou přirozenou ochranou kůže přes infekcí zvenčí. Dokud puchýřky nezmizí, snažte se trávit co nejméně času na slunci, pijte dostatek tekutin a pokožku ošetřujte chladnými obklady. 

Zmírněte horkost v kůži studenou sprchou

Studená sprcha je prvním SOS pomocníkem při spálení kůže. Opakovat ji můžete víckrát za den, abyste se zbavili přebytečné horkosti

Studená voda zmírňuje pálení, svědění a bolesti kůže, zlepšuje cirkulaci krve, pokožku zpevňuje a projasňuje. Po sprchování ideálně ještě na lehce navlhčenou pokožku naneste regenerační krém, který tak lépe pronikne do hlubších vrstev kůže. 

Podpořte hydrataci pomocí aloe vera

Aloe vera zbavuje kůži horkosti, zarudnutí a bolesti. Působí protizánětlivě a stimuluje produkci kolagenu, který napomáhá celkové regeneraci kůže. Poskytuje také kůži pořádnou dávku hydratace, pomáhá ji zvláčňovat a předcházet jejímu vysoušení.

Zvláčněte pokožku kokosovým olejem

Kokosový olej obsahuje nemalé množství vitamínu E, který působí jako silný antioxidant. Redukuje škodlivé účinky UV záření, předchází poškozené kůže a napomáhá jejímu hojení. 

Před nanesením oleje si ideálně dopřejte studenou sprchu a olej naneste ještě na lehce navlhčenou pokožku. Díky tomu pomůžete uzamknout hydrataci a aktivní látky z oleje současně proniknou do hlubších vrstev pokožky.

Nastartuje regeneraci s bambuckým máslem

Bambucké máslo je nabité vitamíny a minerály, které vyživují a regenerují poškozenou kůži. Obsahuje esenciální mastné kyseliny, vitamíny A, E a E a antioxidanty, které předchází předčasnému stárnutí kůže

Bambucké máslo také zabraňuje vysoušení pokožky po nadměrné slunění a podporuje přirozené regenerační procesy. Stejně jako kokosový olej je vhodné bambucké máslo aplikovat na navlhčenou pokožku. 

Více pijte

Když se pokožka spálí, tělo automaticky všechny uložené tekutiny “táhne” směrem k povrchu kůže a pryč z těla. Při spálení je tak extra důležité zaměřit se na dostatečný pitný režim a zvýšit běžný příjem tekutin. 

Příjem můžete zvýšit také jedením potravin z vysokým obsahem vody, jako jsou rajčata, okurky, melouny, jahody, citrusy nebo ananas.

Dopřejte si bylinkovou úlevu

Se svěděním a pálením pokožky mohou pomoct také některé bylinky a přípravky z nich. Konkrétně spálené pokožky uleví například:

Jak bylinky použít?

 • Přidejte pár kapek zvoleného éterického oleje do základového oleje (kokosový, mandlový, arganový…) nebo másla (bambucké, kokosové, kakaové) a teprve poté naneste na navlhčenou pokožku.
 • Přihoďte do tašky na pláž květovou vodu z vybrané bylinky a osvěžte jí pokožku během horkého, slunečného dne.
 • Sáhněte po speciální poopalovací kosmetice s obsahem těchto bylin

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení