Letní zdroje nebezpečí pro Vaše vlasy

Bývají vaše vlasy po létě vždy vysušené, vybledlé a unavené? Poznejte tři největší letní nepřátele zdravých vlasů a naučte se před nimi chránit.

Slunce

Sluneční záření má své světlé i stinné stránky. Na jednou stranu ho milujeme, máme ho spojeno s prázdninovými letními dny u vody a víme, že je pro nás důležitým zdrojem vitamínu D. Na druhou stranu všichni víme, že příliš slunečního záření s sebou nese i mnohá rizika - od nepříjemného spálení pokožky, přes předčasné stárnutí, až po rakovinu kůže. Jak ale ovlivňuje slunce kvalitu a zdraví našich vlasů?

Vlasy jsou tvořeny neživými buňkami - cca 5 cm od kořínku jde v podstatě o mrtvou hmotu. Vlasy tak, oproti kožním buňkám, nejsou ovlivněny potenciálními karcinogeny ze slunečního záření. Rakovina vlasů prostě neexistuje. To ale neznamená, že by UV záření nemělo i na vlasy své negativní účinky. Dlouhý a častý pobyt na sluníčku totiž poškozuje proteinové vazby, které vlasy udržují pevné a pružné. To se projevuje tak, že jsou vlasy...

  • suché a bez života
  • lámou se
  • třepí se konečky
  • elektrizují a cuchají se
  • špatně se rozčesávají
  • nevydrží v žádném účesu

zoran-zonde-stojanovski-0c_FThXR3FU-unsplash

Chlór a měď

Už se vám někdy stalo, že po častých návštěvách bazénu vaše vlasy začaly chytat zelený nádech? Za původce tohoto problému bývá označovaný právě chlór - není to ale tak úplně pravda. Ve skutečnosti jsou na vině kovy, obsažené v bazénové vodě (měď, železo, mangan), které v reakci s chlorem oxidují a nabalují se na vlasy. V podstatě jde o stejnou reakci jako u starých měděných mincí, střech nebo třeba sochy svobody - to vše původně mělo dříve zlatavý odstín. Až vnější vlivy způsobily, že materiál podlehl oxidaci a chytl zelený odstín.

Jak se zelených vlasů přirozeně zbavit?

  1. V misce vytvořte pastu z 1/2 hrnku jedlé sody a přiměřeného množství vody.
  2. Naneste směs na zelené části vlasů a nechte chvíli působit.
  3. Poté opláchněte čistou vodou a použijte šampon a kondicionér jako obvykle.
  4. Pokud je zelený nádech silnější, je potřeba proces párkrát zopakovat.

Mořská voda

Slaná mořská voda má mnoho pozitivních účinků na naše tělo a pokožku. Pomáhá zbavovat opuchnutí a zánětlivých procesů pleti, urychluje hojení a dodává kůži celou řadu důležitých minerálů (hořčík, vápník, draslík...). Pokud je jí ale moc, pokožku i vlasy výrazně vysušuje.

Při dlouhém koupání sůl zkrátka "vycucne" veškerou přirozenou vlhkost. Vlasy ztrácí přirozený ochranný maz i hydrataci, jsou vysušené, unavené a začínají se lámat. Velký problém to je u kudrnatých, jemných vlasů, které jsou od přírody sušší. Výraznější efekt má slaná voda také na barvené nebo zesvětlované vlasy, které jsou už tak zbavené důležitých živin.

Jak vlasy chránit?

hemptouch-sampon

Vlasy nezatěžujte další chemií

... ze šamponů a vlasové kosmetiky. Namísto toho sáhněte po čistě přírodních šamponech, které vlasy šetrně zbaví nečistot a dodají jim potřebnou výživu. TIP: Šampon Hemptouch je vhodný i pro citlivou, problematickou pokožku s akné, ekzémem či lupénkou. Podporuje hydrataci vlasů, vyrovnává optimální pH pokožky hlavy a vrátí vlasům zdravý lesk a vitalitu.

Před vstupem do bazénu/moře si vlasy opláchněte čistou vodou

Naše vlasy jsou velmi porézní a fungují na principu houby. Tím, že si vlasy předem opláchnete čistou vodou, do sebe později nenasáknou tolik soli/chlóru. Na koupališti i na pláži proto vždy použijte sprchy a případně si s sebou vezměte lahvičku s čistou vodou (nebo květovou), kterou můžete vlasy během dne přestříkat.

Nezapomínejte na kondicionér

Kondicionér je úplně stejně důležitý jako šampon. Pomáhá posilovat ochrannou vrstvu vlasů, předchází lámání, dodává vlasům lesk a usnadňuje rozčesávání. TIP:  i+m Naturkosmetik Regenerační kondicionér s konopím obnovuje vlasová vlákna, pečuje o pokožku hlavy a zanechá vlasy zdravě lesklé.

Chraňte se "opalovákem" na vlasy

Stejně tak jako chráníme svou kůži, bychom před slunečními paprsky měli chránit i své vlasy. Vyzkoušejte třeba INLIGHT Bio elixír na vlasy, který vlasům poskytuje intenzivní hydrataci a výživu, zlepšuje elasticitu, pevnost  chrání vlasy před škodlivým UV zářením. Olej stačí aplikovat kdykoliv během dne do konečků vlasů.

 

Vyhněte se používání horka

Na vlasy v letních dnech už tak číhá nebezpečí ze všech stran. Snažte se proto minimalizovat další zdroje poškození, jako je používání horka pro styling vlasů. Časté natáčení a žehlení vlasů způsobuje taktéž vysoušení a poškození vlasových vláken. Po mytí nechte vlasy vždy alespoň trochu volně oschnout a teprve potom používejte fén.

Dopřejte vlasům extra péči

Jednou za týden si vyhraďte čas na výživnou masku, která vlasům dodá potřebnou výživu a ochranu. Kokosová maska od Osté s ricinovým oleje ma extraktem z rýžových zrn zoceluje strukturu vlasů, podpoří jejich růst a zamezí vypadávání.

Vyzkoušejte bylinné oplachy

Pokud se vaše vlasy v letních dnech cuchají, jsou vysušené a elektrizují, do své rutiny zařaďte bylinné oplachy. Po mytí šamponem vlasy jednoduše opláchněte vyhlazeným odvarem z vybraných bylinek nebo vyzkoušejte namíchané směsi od ALMARA SOAP.