Bioherbář: Jedle
Jedle je mohutný strom, který dosahuje výšky až 50 metrů a dožívá se až 600 let. Kromě toho, že během Vánoc stojí v nejednom obýváku, jedli můžete objevit také ve složení své oblíbené kosmetiky a doplňků stravy. Ukrývá totiž mnoho léčivých vlastností, které příznivě působí na pokožku, dýchací a vylučovací soustavu, i na naše psychické zdraví.
Co je na jedli výjimečného?
Ze stromu jedle se pro léčivé účely sbírají pupeny, jehličí, kůra, šišky i pryskyřice, která se získává nařezáním kůry větví a kmene. Z těchto částí se poté vyrábí sirupy proti kašli, hojivé regenerační masti i éterický olej. Mimo to můžete jedli najít také ve složení přírodních deodorantů, parfémů, mýdel a další pečující kosmetiky.
Své využití v přírodní medicíně našla jedle proto, že její části mají…
- velký podíl vitamínu A a C
- antibakteriální, antivirové a dezinfekční vlastnosti
- uklidňující i afrodiziakální účinek
Účinky jedle na zdraví
- Pomáhá proti stresu
- Dodává energii
- Povoluje napětí a fyzickou únavu
- Pomáhá při zánětlivých onemocněních
- Příznivě působí na pleť s akné a ekzémem
- Napomáhá hojení kůže
- Odpuzuje hmyz
Uvolnění a energie
Aroma jedle má mírně uvolňující a současně stimulující účinky. Pomáhá při stresu, velkém pracovním vypětí i v psychicky náročných životních situacích. Zklidňuje vnitřní napětí a zároveň dodává energii, motivaci a chuť pustit se do všech aktivit, které vás zrovna čekají. Stačí nakapat pár kapek éterického oleje do aroma difuzéru nebo mít po ruce osvěžovač vzduchu s jedlí, který můžete kdykoliv do prostoru nastříkat.
Podpora v chřipkové sezóně
V tradičním léčitelství se velmi často jedle používá při nachlazení a chřipkách. Má antibakteriální a antivirální vlastnosti, posiluje imunitní systém a pomáhá uvolňovat dýchací cesty, ulevovat od kašle i bolesti v krku. Pro tyto účely můžete jedli použít čtyřmi způsoby:
- Nakapat pár kapek olejíčku do aroma difuzéru a vdechovat vůni oleje (klidně i během spánku)
- Přidat pár kapek olejíčku do koupele
- Namasírovat si hrudník mastí nebo olejem s obsahem jedlového éterického oleje (pro posílení účinků olejíček vyzkoušejte ve spojení s eukalyptem, mátou a citronem)
- Sáhnout po nosním balzámu nebo olejíčku pro uvolnění dýchacích cest
Úleva od bolavých svalů a kloubů
Jedle pomáhá povolit fyzické napětí v těle, pomáhá proti křečím a přidává se do mastí na artrózu a revma. Pár kapek olejíčku z jedle můžete přidat do koupele. nebo smíchat se základovým olejem a namasírovat si namožené tělo po fyzicky náročné aktivitě.
Protizánětlivě účinky jedle se využívají nejen pro zmírnění zánětlivých onemocnění kloubů, ale také při péči o pleť nebo při léčbě zánětu močového měchýře.
Jedle v kosmetice
V kosmetice najdete éterický olej z jedle v krémech, pomádách, deodorantech, parfémech, tělových i pleťových olejích a olejových sérech. Kromě toho, že jedlový olej krásně voní, má pozitivní účinky i na zdraví pokožky. Obsahuje antiseptické látky, které zabraňují infekci a výrazně napomáhá hojení při špatně se hojících ranách. Obzvlášť vhodný je pro léčbu zánětlivých kožních onemocnění, napomáhá léčbě akné, ekzému, celulitidy i mykózy nohou.
Éterický olej z jedle můžete jednoduše přimíchat do základového oleje (jojobový, avokádový, mandlový, arganový…) nebo krému a zařadit do své každodenní rutiny. Zejména u citlivých jedinců je ale důležité koncentraci nepřepísknout. Jedlový olejíček je vysoce koncentrovaný a při vyšší dávce může způsobovat podráždění a popálení kůže.
V neposlední řadě je extrakt z jedle účinný také jako přírodní repelent proti komárům.
Na co dát pozor?
Přestože jedle nabízí mnoho pozitivních účinků na zdraví, její používání není vhodné pro všechny. Vyhnout by se jí měli:
- těhotné a kojící ženy
- malé děti
- lidé trpící epilepsií, astmatem nebo zánětem ledvin