Jak předejít plešatění? A jde to vůbec?

Plešatění postihuje asi dvě třetiny mužů a zhruba 40 % z nich pozoruje výrazné řídnutí a vypadávání vlasů už od 35. roku věku. Dá se vypadávání vlasů zmírnit nebo mu úplně předejít? A jak podpořit růst vlasů, ještě než k vypadávání dojde?

Co způsobuje vypadávání vlasů

Přibývající věk s sebou nese přirozené změny v našem těle, které vždy nemusí být úplně příjemné. Tak jako naše pokožka přirozeně ztrácí svou pružnost a pevnost, začínají se objevovat vrásky a pigmentové skvrny, má stárnutí organismu vliv i na vzhled našich vlasů.

S přibývajícím věkem vlasové folikuly vytváří méně melaninu, což způsobuje šedivění (zhruba od 30. roku věku) a vlivem hormonálních změn vlasová vlákna začínají slábnout a část vlasových folikulů přestává zcela vytvářet nové vlasy

Jak brzy a v jaké míře k vypadávání vlasů a zastavení jejich růstu dojde, může ovlivnit několik faktorů. Mezi nimi:

 • genetické předpoklady 

 • hormonální změny

 • radioterapie (ozařování)

 • vedlejší účinky některých léků

 • životní styl (strava, spánek, nezdravé návyky, míra stresu v životě)

 • péče o vlasy (barvení, styling za použití horka, zatěžující kosmetika...)

engin-akyurt-FnbEd7gJKX4-unsplash

 

Mýty o plešatění

Protože je vypadávání vlasů jedním z velmi častých témat, které muži řeší, vznikla okolo něj hromada mýtů, které nemají z realitou nic společného. Než se proto podíváme na tipy, jak doopravdy můžete zmírnit vypadávání vlasů, pojďme si vyvrátit některé časté lži.

Plešatění se dědí z matčiny strany

Genetické predispozice hrají ve vypadávání vlasů významnou roli. Je ale možné pleš dědit ze strany kteréhokoliv rodiče. Za primární plešatostí stojí sice gen na chromozomu X (který muži získávají od svých matek), ale reálně plešatění významněji ovlivňují jiné faktory. Velmi často se tak pleš objevuje u mužů, jejichž otcové byli taky plešatí.

Nošení kšiltovky nebo klobouku způsobuje plešatění

Tento mýtus vznikl z domněnky, že pokožka hlavy potřebuje “dýchat” a nošení kšiltovek nebo klobouků tomu může bránit. Realita je ale taková, že všechen kyslík, který vlasové folikuly potřebují pro svůj zdravý růst, získávají z krevního oběhu, nikoliv z vnějšího prostředí.

Nošení pokrývky hlavy tak rozhodně nezpůsobuje plešatění a vypadávání vlasů. Právě naopak může v letních dnech chránit vlasy a pokožku hlavy před škodlivým UV zářením, které poškozuje buňky a urychluje proces stárnutí.

Vyšší hladina testosteronu způsobuje vypadávání vlasů

Bylo by možná útěchou, že pokud máte sklony k plešatění, máte alespoň také větší svaly a vyšší libido. Ale i tohle tvrzení je pouhým mýtem. Přestože hormonální činnost růst a vypadávání vlasů ovlivňuje, jde především o hormon DHT (dihydrotestosterone).

victor-freitas-vqDAUejnwKw-unsplash

Jak vypadávání vlasů zmírnit?

Pokud máte plešatění ve své genetické výbavě, pravděpodobně se mu zcela nevyhnete. To ale neznamená, že nemůžete vypadávání vlasů zmírnit a podpořit růst vlasů, dokud to ještě jde. Když už se totiž jednou pleš objeví, není cesty zpět. Proto je důležité o vlasy a pokožku hlavy správně pečovat dřív, než k tomu vůbec dojde. 

Používejte šetrnou kosmetiku

Příliš časté mytí a používání konvenční “chemické” kosmetiky samo o sobě vypadávání vlasů nezpůsobuje. Může ale negativně ovlivňovat zdraví vlasové pokožky, a tím přispět k řídnutí, vypadávání vlasů a zhoršení jejich kvality.

Mezi ingredience, kterým byste se měli raději vyhnout, patří:

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

 = látka, která se používá pro napěnění šamponu a k odstraňování nečistot z vlasů a pokožky hlavy.  Šampony s vysokým obsahem SLS můžou vlasy zbavovat přirozené vrstvu mazu a narušovat proteiny, ze kterých jsou vlasová vlákna tvořena. Dlouhodobě tak vlasy oslabují a mohou současně způsobovat podráždění pokožky hlavy. 

Parabeny

 = konzervanty, které prodlužují životnost (nejen) vlasových produktů. Mohou způsobovat kontaktní dermatitidu, podráždění a zanícení pokožky hlavy, což může nepřímo vést k vypadávání vlasů.

Diethanolamine (DEA) a Triethanolamine (TEA)

 = syntetické ingredience, které způsobují zpěnění šamponu a lepší prromíchání olejových a vodných složek v produktu. Mohou narušovat keratin = stavební bílkovinu, ze které jsou vlasy tvořeny, a dráždit pokožku hlavy.

Propanol and Isopropyl alcohol 

 = látky patřící do skupiny alkoholů. Vysušují vlasy a činí je náchylnější k lámání.

  

Zařaďte do své péče masáž hlavy

Správná cirkulace krve může zlepšit pevnost vlasů a podpořit jejich zdravý růst a regeneraci. Ať už při mytí vlasů nebo aplikaci vlasových olejíčků, sér či jiných produktů, si proto vyhraďte čas na krátkou masáž. K masáži můžete použít speciální masážní pomůcky nebo jednoduše bříška svých prstů.

Pro posílení účinků můžete zařadit také éterické oleje.Pár kapek přidejte do základového oleje (např. avokádový, arganový, konopný) a použijte je k masáži hlavy. Konkrétně pro péči o vlasy můžete zapojit olejíčky jako jsou:

 • levandule
 • máta
 • bergamot
 • rozmarýn
 • cedrové dřevo
 • tymián
 • tea tree

 

Doplňte do své stravy potřebné živiny

Pokud náhle zažíváte neobvyklé vypadávání vlasů, nemusí být na vině geny ani přibývající věk. Může jít o nedostatek některých vitamínů, minerální a stopových prvků, které vlasy potřebují pro zdravý růst. Zaměřte se tak na to, abyste ve své stravě měli optimální množství:

 • Vitamínu A - mrkev, dýně, kantalup meloun, brokolice, petržel, rajčata, vejce, játra, mléčné výrobky
 • Vitamínu C - rybíz, papája, kiwi, citrusy, kysané zelí, šípky, paprika, květák, brokolice, kapusta
 • Vitamínu D - sluneční záření, tučné ryby, vejce, játra
 • Vitamínu E - mandle, avokádo, pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, olivový olej
 • Vitamínů skupiny B - mléčné výrobky, kvasnice, celozrnné obiloviny
 • Biotinu - vaječné žloutky, maso, ryby, ořechy, sója 
 • Železa - luštěniny, maso, ryby, luštěniny, kešu
 • Zinku - maso, luštěniny, semínka, tofu, tempeh

 

Skoncujte s kouřením

Tabákový kouř obsahuje víc než 7000 chemikálií, při čemž je alespoň 69 spojovaných se zvýšeným rizikem rakoviny. Vdechováním kouře se tyto látky dostávají do našeho krevního oběhu a tam mohou negativně ovlivňovat mnoho oblastí našeho zdraví. 

Jedním z negativních účinků kouření, je mimo jiné také vyšší riziko vypadávání vlasů. Škodlivé látky, obsažené v kouři totiž urychlují proces stárnutí buněk a mohou zabraňovat rozvádění potřebným živin a kyslíku k vlasovým folikulům. Mimo to narušují také funkci imunitního systému, což může vést mimo jiné k autoimunitním onemocněním jako je Alopecia areata.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení