Jak léčit ekzém u dětí?

Atopickým ekzémem trpí zhruba 10 - 20 % dětí. U většiny problém do období puberty vymizí, u části však ekzém přetrvá i do dospělosti. Proč vlastně ke vzniku ekzému dochází a jak o atopickou pokožku dětí pečovat? 

Co je atopický ekzém a jak vzniká?

Atopická ekzém je chronické onemocnění kůže, které se vyznačuje suchými, svědivými místy na kůži. Obecně k němu dochází ze dvou příčin:

 • oslabení přirozené kožní bariéry kůže, které způsobuje zvýšenou citlivost na podněty z vnějšího okolí
 • zvýšená citlivost a reaktivita imunitního systému na konkrétní látky (alergeny)

Atopický ekzém je výrazně ovlivněný genetikou. Pokud ekzémem trpí oba rodiče, u dítěte se objeví s pravděpodobností 81 %. Pokud jím trpí pouze jeden z rodičů, potom je pravděpodobnost 56 %. 


Ekzém se často dědí společně s alergickou rýmou, astmatem a dalšími projevy alergie. Příznaky těchto onemocnění se ale ne vždy musí projevit. Může se tak stát, že se v rodině alergiků objeví dítě, kterému se všechny tyto potíže vyhnou, a nebo naopak dostane do vínku všechny dohromady.

kelly-sikkema-IE8KfewAp-w-unsplash

 

Ekzém u dětí

Ekzém se nejčastěji poprvé objevuje mezi 2. - 6. měsícem věku dítěte. Objevuje se na obličeji, krku, hrudníku i na končetinách a mezi jeho projevy patří:

 • zarudlá, svědící pokožka
 • pupínky, puchýřky a stroupky
 • mokvavá místa na kůži

Svědění kůže může být velmi nepříjemné a rušit dítě i při spánku. Škrábáním se navíc zvyšuje riziko infekce a celý problém se může dál zhoršovat.

V období předškolního a školního věku ekzém lehce mění svou podobu. Objevuje se nejčastěji na víčkách, okolo úst, na rukou, na krku a v záhybech končetin (loketních a podkolenní jamky, zápěstí, oblast pod hýžděmi). Kůže už tolik nemokvá, ale je suchá, drsná a zarudlá.

U zhruba 75 % dětí ekzém zmizí s příchodem puberty. Může však přetrvat i do dospělosti, stejně tak jako se u malé části lidí může ekzém objevit právě až v dospělosti.

 

Jak nad ekzémem vyzrát?

Bohužel dodnes neexistuje lék, který by umožnil ekzému se úplně zbavit. Nicméně je mnoho cest, jak jeho projevy zmírnit a podpořit správné funkce pokožky. 

 

Zabraňte vysoušení pokožky

Většině dětí, trpících ekzémem, chybí ve vnější vrstvě kůže protein filagrin, který má za úkol vytvářet pevnou bariéru mezi tělem a vnějším prostředím. Kůže, které tento protein chybí, hůře zadržuje vodu (= snadněji u ní dochází k dehydrataci) a zároveň snadněji propouští dovnitř bakterie a dalších látky z vnějšku.

U ekzematické pokožky také mazové žlázy nefungují tak, jak by měly a kůži proto dostatečně nepromašťují. Výsledkem je extrémně suchá, svědivá a zarudlá pokožka.

Správná koupací rutina

Koupání a sprchování na 5-10 minut a nepoužívejte při něm příliš horkou vodu, která by mohla pokožku ještě víc vysušovat. Už při mytí používejte šetrnou přírodní kosmetiku, která pomůže v pokožce uzamknout hydrataci.

Výživa a ochrana pokožky

Po koupeli pokožku šetrně vysušte měkkým ručníkem a naneste krém, olej nebo balzám, který zabrání vysoušení kůže a posílí její přirozenou ochrannou bariéru. Ideálně používejte kosmetiku s těžší, hutnější konzistencí, která na delší dobu poskytne pokožce ochranu a intenzivněji ji promastí.

Atopická pokožka citlivě reaguje na veškeré nešetrné látky v kosmetice. Za každou cenu byste se proto měli vyhnout kosmetice s umělou parfemací a barvivy. Alergickou reakci mohou u některých dětí spouštět také éterické oleje, které jsou velmi vysoce koncentrované.

Velmi vhodné jsou pro ekzematickou kůži naopak ingredience jako jsou:

 • bambucké máslo
 • kyselina hyaluronová
 • heřmánek
 • měsíček
 • včelí vosk
 • kandelilový vosk
 • ovesné vločky

  

Přizpůsobte své domácí prostředí 

Kromě genetiky hraje při ekzému roli také prostředí, ve kterém dítě žije. Atopická pokožka citlivější a imunitní systém více reaguje na potenciální nepřátelé (alergeny). Projevy ekzému tak mohou zhoršovat:

 • některé potraviny (např. mléčné výrobky, lepek, vejce)
 • prach, pyl, zvířecí chlupy
 • cigaretový kouř
 • prací prášky, aviváž a čisticí prostředky pro domácnost s umělými parfemacemi a barvivy
 • kousavé materiály oblečení

 

Pokud máte doma atopika...

 • Zkuste vyřadit problematické potraviny z jídelníčku
 • Vyhněte se za každou cenu kouření v domácnosti
 • Oblečení z vlny a umělých vláken nahraďte 100% bavlnou, případně materiálů jako je bambus lyocell/TENCEL nebo hedvábí
 • Používejte přírodní čisticí prostředky bez parfemace
 • Pořiďte dítěti saténové nebo perkálové povlečení 

michal-bar-haim-NYvRaxVZ-_M-unsplash

Ekzém a psychosomatika

Přestože za vznikem ekzému stojí řada objektivně pozorovatelných příčin, vliv psychické (ne)pohody by se neměl přehlížet. Kůže je největším orgánem našeho těla a zrcadlí neškerou vnitřní nerovnováhu, kterou prožíváme. Současně je kůže prostředníkem mezi našim vnitřním světěm a světem okolo nás. Přijímáme skrz ni informace z našeho okolí a sami skrz ni komunikujeme. 

Pokud se malé dítě ocitne v prostředí plném stresu, hádek a napětí, nedostává se mu láskyplných doteků a vědomé pozornosti milujících rodičů, může se tento vnitřní konflikt projevit právě na kůži. Toto psychické napětí může vést k hormonálním změnám a nadměrné aktivaci imunitního systému, což může vyústit ve vznik atopického ekzému.

Tak jako potřebují děti s atopickým ekzémem šetrnou kosmetickou péči, potřebují i jemný, láskyplný přístup ze strany dospělých. Potřebují klid, jistotu a harmonii, která jim pomůže prožívaný vnitřní tlak zmírnit. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení