Cyklus kůže aneb jak pleť vrátit zpátky do rovnováhy

Podobně jako příroda prochází 4 ročními obdobími, i naše pokožka neustále prochází opakujícím se cyklem. Kožní buňky odumírají a jsou nahrazovány novými, což zajišťuje zdravý, mladistvý vzhled kůže. Ne vždy ale k obnově kůže dochází tak, jak by mělo. Co dělat, když regenerace kůže probíhá déle, než by měla? A jak můžeme obnovu kůže vědomě podpořit svými každodenními návyky?

mrika-selimi-fqXaYrx9Ky8-unsplash

 

3 vrstvy kůže a jejich role

Epidermis = pokožka

Nejsvrchnější a zároveň nejtenčí vrstvu kůže tvoří epidermis = pokožka. Má za úkol chránit hlubší vrstvy kůže přes vlivy z vnějšího prostředí (nečistoty z ovzduší, toxiny, bakterie) a bránit ztrátě vody. 

Buňky, které pokožku tvoří, se nazývají keratinocyty. Jsou produkované v nejspodnější vrstvě epidermis a posouvají se směrem k povrchu, přičemž celý tento proces trvá zhruba 3-4 týdny. S přibývajícím věkem se však proces regenerace zpomaluje, a proto i hojení nedokonalostí nebo drobných ranek trvá déle. 

Pokožka je pokryta hydrolipidickým filmem, který uzamyká hydrataci v kůži a brání pronikání bakterií a plísní. Při nadměrném čištění pleti, zejména nešetrnou kosmetikou s obsahem syntetických tenzidů nebo alkoholu, může dojít k narušení této ochranné vrstvy. Pokožka je poté citlivější k vnějším vlivům, snadno se podráždí a může docházet k jejímu vysoušení, nebo naopak nadměrnému maštění.

Dermis = škára

Další vrstvu tvoří dermis = škára. Hlavními stavebními složkami škáry jsou vlákna kolagenu a elastinu, která zajišťují pevnost a pružnost kůže. S přibývajícím věkem tělo produkuje menší množství těchto stavebních proteinů, dermis se ztenčuje, a dochází tak k ochabnutí kůže a vzniku vrásek.

Dermis obsahuje také krevní vlásečnice, které vyživují pokožku, a nervová zakončení, díky kterým dokážeme vnímat teplo, chlad a bolest.

Subcutis (podkoží)

Nejspodnější vrstvou je podkoží, vrstva složená převážně z tukových buněk a krevních cév. Podkoží uchovává energii a působí jako izolační vrstva vůči ztrátě tepla. Jak můžeme obnovu kůže ovlivnit?

 
Zpomalte stárnutí kůže

Přibývající věk a s ním spojené hormonální změny (zejména u žen) se na kůži neprojevují jen zvýšeným výskytem vrásek. Kůže také ztrácí svou pevnost a elasticitu, pomaleji se hojí a snadněji u ní dochází k nadměrnému vysoušení. 

Jedním ze způsobů, jak můžeme obnovu kůže podpořit, je zabránit předčasnému stárnutí. 

To znamená mimo jiné:

 • zvýšit příjem antioxidantů v jídelníčku (např. bobulové ovoce, listová zelenina, olivový olej, avokádo, zelený čaj)
 • chránit pokožku před slunečními paprsky 
 • nechodit spát s neodlíčenou pletí
 • zařadit do pravidelné péče kosmetiku s obsahem vitamínu C, niacinu, kyseliny hyaluronové, kyseliny salicylové, ceramidů apod.

 

 

kalos-skincare-TV94u7ziL1A-unsplashDbejte na kvalitu spánku

Zatímco my spíme, v kůži probíhají důležité obnovující procesy. Zvyšuje se prokrvení kůže, dochází k přestavbě kolagenu a minimalizaci negativních vnějších vlivů, kterým byla kůže přes den vystavená.

Nedostatečný nebo nekvalitní spánek narušuje celý proces regeneraci, urychluje stárnutí kůže, vede ke vzniku vrásek a nerovnoměrné pigmentace i ke zhoršení stávajících kožních onemocnění (např. akné, ekzém apod.).

Jak se vyspat do krásy?

 • Snažte se chodit spát i vstávat každý den ve stejnou hodinu
 • Nedívejte se před spaním do obrazovek a nepracujte dlouho do noci
 • V ložnici na noc snižte teplotu, vyvětrejte a místnost co nejvíc zatemněte
 • Použijte zklidňující éterický olej nebo aromaterapeutickou mlhu pro rychlejší usínání
 • Před spaním vždy pleť důkladně odličte a očistěte

 

Používejte správnou čisticí kosmetiku

Pro správnou funkci potřebuje kožní bariéra optimálně kyselé prostředí. Kosmetika s nevhodným pH může kožní bariéru oslabovat a činit kůži citlivější k nepříznivým vlivům okolí. Snadněji poté dochází k podráždění, vyrážkám, infekcím a zánětům. Pro mytí obličeje jsou proto velmi nevhodná například běžně prodávaná tuhá mýdla, která mívají velmi vysoké pH.  

TIP: Olejové čištění

Metoda olejového čištění pleť spolehlivě odličí, zbaví nečistot a zanechá ji příjemně zklidněnou a hebkou na dotek. Pravidelné čištění touto metodou zároveň pleť vrací zpět do zdravé rovnováhy. Vyrovnává tvorbu kožního mazu, zabraňuje vysoušení a ztrátě hydratace, předchází ucpávání pórů, vzniku akné i projevům předčasného stárnutí.

Jak na to?

 • Na navlhčenou pleť naneste trochu čisticího oleje nebo balzámu
 • Krouživými pohyby pokožku masírujte a nechte olej, ať na sebe nabalí veškeré nečistoty
 • Poté namočte ručník nebo žínku v teplé vodě a jemně zbytky oleje setřete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení