Není přírodní jako přírodní a v kosmetice obzvlášť

Současná legislativa u nás i v rámci Evropské unie v podstatě umožňuje výrobcům kosmetiky označit jakýkoliv svůj výrobek za "přírodní". Slůvka přírodní, bio, ekologický, natural, pure nebo organic užitá na obalech kosmetických přípravků z nich ale skutečně přírodní produkty ještě nedělá. Takové výrobky určitě mohou obsahovat rostlinné výtažky, ale jejich složení za použití syntetických vonných, konzervačních a barvících látek či živočišných složek zůstává klasické (konvenční). Jak tedy při výběru poznat, které produkty jsou opravdu přírodní a které se za ně naopak jen označují?

Řešení poskytne certifikovaná přírodní a biokosmetika
V zahraničí i v našem kraji jsou již velmi dobře známá a rozšířená označení přírodní kosmetiky značkami jako BDHI, NaTrue nebo EcoCert. Čeští výrobci kosmetiky, kteří se dobrovolně rozhodli přihlásit k certifikaci, a prokázat tak přírodní původ užitých surovin, označují své výrobky ochrannými známkami CPK a CPK bio.

image

Označení CPK znamená CERTIFIKOVANÁ PŘÍRODNÍ KOSMETIKA, tedy kosmetické přípravky, při jejichž výrobě byly použity čisté přírodní suroviny pocházející z ekologického zemědělství nebo sběru ve volné přírodě, vždy s ohledem na ochranu životního prostředí. Tyto produkty neobsahují synteticky získané parfémy, ropné látky typu minerálních olejů, parafínu nebo vazelíny, syntetické konzervační látky a barviva, vybrané tenzidy, živočišné složky jako např. zvířecí kolagen nebo glycerin (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny), suroviny vyrobené pomocí geneticky modifikovaných organismů a chemické UV filtry. Použité suroviny ani hotové výrobky nejsou v žádné vývojové fázi testovány na zvířatech.

CPK bio je pak ještě o stupeň vyšší, jakási forma nadstavby CPK. Tato kosmetika musí splnit nejen podmínky pro získání označení CPK, ale ještě navíc musí v konečné hmotnosti produktu obsahovat minimálně 20 % podíl biosložek pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo kontrolovaného sběru na přísně vymezených lokalitách.

Pravidla a podmínky získání certifikátů jsou definovány v tzv. CPK Standardech vydaných společností KEZ o.p.s., která je jako jediná v České republice akreditovaná k vystavení certifikátů CPK a CPK bio a propůjčení ochranných známek.

Závěrem
Chcete-li za své peníze opravdu dostat to, o co máte zájem, vybírejte kosmetiku označenou těmito známkami. Výrobci takových kosmetických prostředků se k bio certifikaci hlásí dobrovolně, podléhají stálé a nezávislé kontrole a v případě porušení pravidel mohou o své certifikáty poměrně snadno přijít.

Zdroj: http://www.kez.cz.