Udržitelné vánoční dárky

Vánoce se blíží a pro mnoho lidí se namísto svátků klidu, lásky a rodinné pohody, stávají symbolem stresu, konzumu a bláznivého nakupování. Jak uniknout vánočnímu šílenství a užít si adventní čas v klidu a v souladu s přírodou?

Dárky “jen aby se neřeklo”

Přestože se nás obchody snaží přesvědčit, že Vánoce jsou především o dárcích, nakupování ve slevách (které často ani skutečnými slevami nejsou) a hromadění hloupostí, jejich podstata tkví v něčem jiném. Pro věřící i nevěřící jsou časem, kdy se scházíme s rodinou a užíváme si společně strávený čas. Dárky jsou jen takový bonus - a nejde vlastně ani o ně samotné. Jde o to, někomu udělat radost, ukázat mu, že jsme si na něj vzpomněli. 

Při výběru dárků se proto zaměřte na konkrétního člověka, spíš než na samotný dárek. Co ho baví? Co rád dělá, co by ho potěšilo? O čem dlouho mluví, ale nečeká, že by mu jeho přání někdo splnit? Při rozbalení jakého dárku by se mu radostí rozsvítily oči? 

whitegift-box-lot-744969

Vyhněte se zbytečnostem

Většinu lidí potěší pod stromečkem spíše dárky, které si “přejí”, než ty, které “potřebují”. Ideální je tyto dvě věci spojit a pořídit něco, co člověk bude s radostí používat. Jedním z takových dárků je kosmetika - některé kosmetické produkty by si člověk pořídil tak jak tak, protože jsou zkrátka součástí jeho každodenního života. Zároveň ale na Vánoce můžete být štědří a pořídit člověku kvalitní, třeba i dražší kosmetiku, kterou by si sám od sebe nekoupil. Nebo třeba věnovat zajímavé, originální produkty, které člověk ještě nezná a nadšeně je poprvé vyzkouší. 

Pár tipů pro letošní vánoce:

Dárkový set voňavých bambuckých másel s esenciálními oleji.

Jemně našlehaná bio másla pomáhají zklidňovat podrážděnou pokožku, poskytují jí výživu, hydrataci a podporují přirozenou regeneraci.

bbox

Luxusní dárková sada Anti-age, určená pro výživu zralé pleti.

Obsahuje hloubkově hydratační pleťový balzám, intenzivní balzám na vrásky a vyživující sérum na rty.

Sada pro krasoně a drsoně

Pánská sada se sprchovým gelem a pleťovým krémem s vůní svěžího citrusu a exotickými tóny gardénie, hřebíčku a pepře.

Upřednostněte lokální výrobky

Při výběru dárku dejte přednost menším, místním firmám. Kromě toho, že podpoříte lokální výrobu, také získáte originální dárek, který nebude mít každý druhý. Pokud máte v plánu například nakupovat oblečení, poohlédněte se po českých firmách a návrhářích nebo ulovte jedinečné kousky třeba na Fler.cz. 

Věnujte zážitek

Chcete se vyhnout hromadění věcí? Věnujte pod stromeček namísto hmotných dárků zážitky. Ať už to jsou lístky na koncert, víkendový zájezd nebo poukázka na relaxační masáž, vaši blízcí je jistě ocení víc, než zbytečnosti, které budou od nového roku jen chytat prach.

Inspirujte ke změně

Pokud máte mezi kamarády a rodinou podobně smýšlející lidi, zkuste je svým dárkem inspirovat v jejich další snaze. Skvělým praktickým, eco-friendly dárkem může být například skleněná láhev na vodu, látkové pytlíky na nákup ovoce a zeleniny, textilní nákupní taška nebo cestovní termohrnek. Drobné ekologické dárky najdete také v našem e-shopu. K balíčku přírodní kosmetiky tak můžete přibalit třeba bambusový kartáček nebo látkové odličovací tampónky. 

Ekologické balení

Kromě samotných dárků se zaměřte také na jejich balení. Namísto balicího papírů můžete využít třeba následující alternativy:

  • Staré noviny, převázané eko stužkou
  • Ozdobené ruličky od toaletního papíru složené jako originální krabičky
  • Polepené, pokreslené nebo jinak zdobené krabice od bot, kosmetiky, elektroniky apod.
  • Látkové pytlíky, ušité ze záclon nebo starých látek, které může potom člověk použít na nákup ovoce a zeleniny
  • Pytlíky z recyklovaného papíru
  • Staré kousky látek